Aile terapisi; evlilik süresince çözülmeyen ve ilişkileri tehlikeye atan sorunların ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. İlişki kalitesini arttırmak isteyen çiftlerin birbirine karşı ortak bir anlayış geliştirebilmesi ve çiftin yaşanabilecek yeni krizlere çözümler üretebilme becerisi çift terapisinin en büyük kazanımını oluşturmaktadır.

Terapideki amaç aile üyelerini suçlamak veya değiştirmeye çalışmak değil, kişilerin ihtiyaçlarının anlaşılması hedeflenerek çatışmaların üstesinden gelmeyi sağlamak ve birbirlerinin yaralarını görüp sarmayı öğretmektir. Çiftler tartışma anlarında birbirlerini dinlemeden saldırı durumuna geçtiği için en önemli ihtiyaçlardan olan sevilme, değer görme, beğenilme ve anlaşılma hissini yaşayamaz hale gelirler. İletişim probleminin artmasıyla beraber ayrı yerlerde zaman geçirme, cinsel kopukluk, boşanma düşüncesine eğilim, kıskançlık, anksiyete ve depresyon içeren duygusal bozukluklar ve aldatma süreçlerinin yaşanması terapiye ihtiyaç duyulduğunu gösteren önemli unsurlardır. Çift terapisinde; öfkenin sağlıklı bir şekilde ifade edilmesi, bağlılığın ve saygının arttırılması, cinsel yakınlığın tekrar oluşturulması, gelecekle ilgili önemli kararların alınabilmesi, karşılıklı dinlenebilme, partnerin korkularını ve ihtiyaçlarını farkına varabilmenin kazanılması amaçlanmaktadır. Terapist terapide; çifti yönlendirmeyen ve kişinin kendi kararlarını alabilir hale gelmesini sağlayan bir yol göstericidir.

İlk seansta terapist, eşleri yargılamayan ve eşit tavırda bulunarak uygun tedavi planını oluşturur. Seans sayısı ailenin özel durumuna ve terapistin gözlemine bağlı olarak belirlenir. Terapinin ilk seanslarında, ilişki hakkında daha önce çok konuşulmayan konular konuşulurken çiftin kendine ve birbirine karşı farklı pencereden bakmasına imkan yaratılmaktadır. İlerleyen seanslarda terapist danışanın davranışlarının negatif yönlerini göstermeye çalışarak bireylerin problem çözümünde sorumluluk almasını destekler. Her ilişkide problemlerin meydana geldiği unutulmamalıdır. Çift terapisinin zamanında ve profesyonel olarak uygulanması birlikteliğin geleceği açısından oldukça önem taşımaktadır.