Ayrılık danışmanlığı

Ayrılık, genel olarak acı veren bir süreçtir. Ancak bazen yaşanacak tüm acılarına rağmen bir ayrılığın önlenmesi mümkün değildir. Ayrılık sürecinde her şeyin etrafınızda paramparça olduğunu ve yürürken bile ayaklarınızın aksadığını hissedersiniz. Böyle bir durumda kendinize muhtemelen “Bu durumdan nasıl kurtulacağım ve bu acıyı nasıl dindireceğim?” sorularını sorarsınız.Ayrılık süreci boyunca üzüntünüzle,  kendinizi suçlu hissetme duygularınızla baş etmeniz veya sizi terk eden kişiye yönelik suçlamalarınız konusunda daha mantıklı bir şekilde hareket etmeniz konusunda profesyonel destek alabilirsiniz.

Ayrılmak mı yoksa birlikte kalmak mı?

Bu cevabı gerçekten zor olan bir sorudur ve kısaca cevaplanması mümkün değildir. Söz konusu olan çiftin deneyimlerine ve bu ilişkiyi daha fazla sürdürmeyi isteyip istemediklerine bağlı olarak çok farklı cevaplar ortaya çıkabilmektedir.  Ancak zaman içerisinde düşünceler de değişebildiği göz önüne alınmalıdır. 

Neden ayrılmak istiyorsunuz? Partneriniz zaman içerisinde gündelik yaşantınıza girerek hayatınızın sıradan bir parçası oldu ve artık hataları ve eksiklikleri ön plana çıkmaya mı başladı. Birbirinize karşı duyduğunuz sevginin üzerini zaman örtüsü kapladı. Oysa tarafların her ikisinin de bunu istemesi durumunda,  zamanın sevginizin üzerine sermiş olduğu bu örtüyü tekrardan kaldırılabilir ve birbirinizi yeniden keşfedebilirsiniz. Danışmanlık hizmetimizde, ilişkinizin tekrardan düzeltilmesinin mümkün olup olmadığını birlikte değerlendirebiliriz.

Ayrılığın dört aşaması

Ayrılık, dört aşamadan oluşan bir süreçtir. Başlangıç “inkâr” aşamasıdır. Bu aşamada partnerimizle ilişkimizin bittiğine inanmak istemeyiz ve bu konuyu tekrardan düşünüp geri döneceğine inanmak isteriz. Bunun gerçek bir ayrılık olduğunu kendimize itiraf etmemizin ardından ikinci aşama olan “üzüntü” aşaması başlar ve bu aşama hayal kırıklığı ile devam eder.  Üzüntümüzü biraz olsun yatıştırdığımızda bu defa terk eden kişiye karşı hissedilen “öfke ve kızgınlık” aşaması başlar. Bu öfke ve kızgınlık döneminin bir an önce hızlı ve sessiz bir şekilde dindirilerek nefret ve intikam ateşine dönüşmemesi sağlanmalıdır.  Ayrılığın dördüncü ve son aşaması, ayrılığın “kabul edilerek benimsenmesi ve yeni yönelimler” aşamasıdır.  Bu aşamada, yeni perspektifler edinerek yeni gelecek planları yapılır. Ancak,  kişiye bağlı olarak ayrılığın aşamaları farklı sıralarda gerçekleşebilmekte veya bazı evreler çok yoğun yaşanabilmektedir.