Psikosomatik ağrılar, tıbbi olarak bir açıklaması olmayan ancak fiziksel olarak varlığını hissettiğimiz bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi rahatsızlıklardır. Psikosomatik ağrılar, psikoloji kaynaklı ağrılardır.

Psikosomatik Ağrıların Nedenleri

Psikolojik ağrılar nasıl olurda fiziksel ağrılara sebep olabilir? Her duygunun kendine özgü sinyalleri vardır, olumsuz bir durum olduğunda, negatif duygular hissedildiğinde bu duyguların yaydığı negatif sinyaller organlara, hücrelere, dokulara zarar verebilir, bu bölgelerde ağrı hissedilmesine yol açabilir.

Yoğun iş temposu, hareketli sosyal çevre, inişli çıkışlı bir özel hayat nedeni ile kişilerin zihinlerinde oluşan yorgunlukta psikosomatik ağrılara neden olmaktadır.

Psikosomatik Ağrı Türleri

Psikosomatik ağrılar, vücudun bir çok yerinde görülebilir.
Karın Ağrısı: Yaşanılan olumsuz olaylar, stresli bir işe sahip olmak, kaygılar ve korkular mide ve bağırsak sitemini olumsuz etkiler. Stresli anlarda karın ağrısının başlamasının veya bağırsak sisteminde ağrı ve acı olmasının sebebi budur. Psikosomatik ağrıların bu tür en sık çocuklarda görülür. Okula gitmek istemeyen veya başka bir durumdan korku e kaygı duyan çocukların sıklıkla karın ağrıları yaşadığı görülmektedir.

Regl Ağrıları: Regl dönemleri her kadın için problemli geçer. Ancak bazı aylar odluğundan daha sancılı bir regl dönemi geçirilebilir. Ağrılı geçen zamanlardaki duygu durumu değişimlerine ve zihinsel duruma baktığımızda ağrıların psikolojik olduğunu görmek mümkündür. Özel hayatında, iş hayatında çalkantılı bir dönem yaşayan kadınların regl dönemleri daha sancılı geçmektedir.

Boyun ve Omuz Ağrıları: Psikosomatik ağrıların görüldüğü başka bir bölgede boyun ve omuz bölgesidir. Genellikle yaşanılan psikolojik sorunlar veya olumsuz olayların vücutta kendini gösterdiği ilk yer boyun ve omuz bölgesidir.

Baş Ağrısı/Migren:Baş ağrısı/Migren genellikle stres kaynaklı psikosomatik ağrılardır. İş hayatında yaşanılan stres, günlük hayatta karşılaşılan olumsuz durumların yarattığı gerilim baş ağrısı/migren olarak kendini göstermektedir. -Kol ve Bacak Ağrılar: Gün içerisinde yaşanan olumsuz olaylar ve strese girmeye sebep olan durumlar kol ve bacak kaslarının gerilmesine böylece ağrıların oluşmasına sebep olur. Stres anlarında kollarımı ve bacaklarımızı sıkarak kendimizi tutmaya çalışmamızda ağrıların sebeplerinden biridir.

Psikosomatik Ağrıların Tedavi Yöntemleri

Psikosomatik ağrıların sebeplerinden biri yaşanılan olumsuz olayların hep içe atılması, dışarı yansıtılmamaya çalışılması, bireylerin kendini yeteri kadar ifade edememesidir. Psikosomatik ağrılardan şikayetçi olan bireylerin kendini ifade etme konusunda daha açık olması, duygularını açık bir şekilde dile getirmesi bu ağrıların hissedilmesine engel olabilir. Örneğin sevgiliyle yaşanılan bir kavgada duyguları daha açık bir şekilde dile getirmek daha sonradan yaşanacak bir baş ağrısını engelleyebilir ya da iş yerinde kendini daha açık bir şekilde ifade etmek mide ağrılarınızın önüne geçebilir. Psikosomatik ağrılar şiddetli bir şekilde yaşanıyor ve bir türlü engel olunamıyorsa, bir uzmandan yardım almak en iyi seçenektir. Psikosomatik ağrılar, psikoterapi seçenekleri kullanılarak tedavi edilebilir.

Randevu Al